Филмът “След лятото“ на Данис Танасович е номинацията на Босна и Херцеговина за отличието „Оскар“ в категорията за международен филм на 97-ите награди на Академията за филмово изкуство и наука на САЩ, съобщават босненските медии.
Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“.
Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем.
По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението
Армин ван Бюрен е единственият диджей, избиран от сп. DJ Mag за номер 1 в света пет пъти, четири от които в поредни години - през 2007, 2008, 2009, 2010, и 2012 г.
Да бъдеш фен на денс музиката днес означава да познаваш и уважаваш наследството на Армин ван Бюрен и да се ангажираш с културата и прогреса на неговия звук и стил. Докато продължава да издава нова музика с френетично темпо, да изнася концерти по целия свят и да подготвя изключително популярното си седмично шоу A State of Trance, диджеят наскоро отдели време да отпразнува старта на невероятната си кариера.
Преди четвърт век Армин ван Бюрен издава превърналото се в транс класика инструментално парче Communication - крайъгълен камък по пътя му към върха. Тази година емблематичният химн официално навърши 25 години. Първоначално издадена на 19 юли 1999 г., инструменталната композиция бързо става любим
Юрий Ковачев подрежда нова изложба в столичната галерия „Минерва“.
Експозицията живопис ще бъде открита на 12 ноември и ще продължи до 8 декември, съобщават организаторите.
Юрий Ковачев е роден през 1961 г. в Русе. Първият му учител е художникът Кирил Станчев. През 1990 г. завършва Университета по архитектура, строителство и геодезия в София с магистърска степен по архитектура. През периода 1992-1998 г. работи като асистент-професор, след което напуска университета, за да посвети живота си на живописта. През 2000 г. Ковачев прави първата си самостоятелна изложба. Негови картините са притежание на частни колекции и публични институции в страна и чужбина.
/ВСР
Премиера на спектакъла "Добрият човек от Шумен" ще има на 16 октомври в Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" в Шумен.
Режисьор на театралната продукция е Ованес Торосян, а сценограф - Анастасия Тарханова. Участват актьорите Милко Йовчев и Боряна Йовчева. Проектът е реализиран в партньорство с Международен театрален фестивал „Добре дошъл Anderswo VI“, театър "Реплика" и ДКТ "Васил Друмев".
В камерната зала на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Васил Друмев" на пресконференция Ованес Торосян каза, че спектакълът представя интересна тема и разказва истории, засягащи град Шумен.
"Работейки дълго време в жанра документален театър, се опитахме максимално да се доближим до хората, до взаимоотношенията между тях. Опитахме се да хвърлим един страничен поглед, да сме максимално обективни към цялата картина. Това е една история за малкия човек. Опитахм
Два дебюта ще има в романтичната опера „Лоенгрин“ на сцената на Софийската опера, съобщават от трупата. На 20 октомври – Даниел Острецов ще изпее своя първи Лоенгрин, а Гергана Русекова ще се превъплъти за първи път в ролята на Ортруд.
Същата вечер участват Цветана Бандаловска – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов в ролята на граф Фридрих фон Телрамунд, Бяртни Тор Кристинсон – крал Хайнрих Птицелов, Атанас Младенов – кралски вестител и Калин Душков – херцог Готфрид. На 26 октомври на сцената излизат Костадин Андреев – в ролята на Лоенгрин, Радостина Николаева – като принцеса Елза фон Брабант, Венцеслав Анастасов, Габриела Георгиева – като Ортруд, Бяртни Тор Кристинсон, Атанас Младенов, Калин Душков.
Участват оркестърът
Танасович вече има „Оскар“ в тази категория от 2002 година с филма „Ничия земя“.
„След лятото“ разказва за млада жена, която пристига на отдалечен остров, за да разреши проблем със семейното наследство. Във вихрушка от нови емоции, в поредица от непредвидени ситуации, Мая най-накрая ще се изправи пред въпроси от миналото си. Търсенето на наследство се превръща в търсене на идентичност, но и на прошка, пише „Дневни аваз“.
Асоциацията на филмовите дейци на Босна и Херцеговина вече 23 години номинира филм в категорията за най-добър международен филм.
Филмът за геноцида в Сребреница "Quo vadis, Aida?" на Ясмила Жбанич попадна през 2021 година в краткия списък за награда "Оскар" на американската Академия за филмово изкуство и наука в категорията най-добър международен филм.
Бронежилетка, на която е нарисувано знамето на Великобритания „Юниън Джак“ (Union Jack) от британския уличен художник Банкси, беше продадена за 780 000 британски лири (932 000 евро) на търг в аукционната къща „Сотбис“, предаде АФП.
Жилетката, изработена от стара полицейска екипировка, е една от петте, създадени от художника. Творбата подчертава високите нива на престъпления с ножове във Великобритания. Оценката й възлизаше на 300 000 британски лири.
Британският рапър Стормзи направи жилетката известна, носейки я на концерта си през 2019 г.
„Както само Банкси умее, той успява да концентрира сложен социален проблем в едно произведение на изкуството“, каза Ема Бейкър, ръководител на отдел „Продажби на съвременно изкуство“ в „Сотбис“.
Миналия месец лондонската полиция обвини двама мъже в краж
„Цветето на солта“ на Надежда Косева получи награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас, Франция.
Режисьорката представи проекта на най-новия си игрален филм на професионалното събитие Arras Days, разказват от „Арт фест“.
Arras Days е платформа, която повече от десет години среща кинопрофесионалисти – режисьори, продуценти, дистрибутори, фестивални селекционери, насърчавайки ги да създават международни партньорства и копродукции.
Жури в състав Миля Микола, Лоран Даниелу и Дарио Векиато присъди награда, съдържаща и парична премия от 5000 евро, за проекта на Косева.
„Цветето на солта“ е проект на третия пълнометражен игрален филм на режисьорката („Ирина“, „Клопка“), получил подкрепа за
От 1 до 30 септември е срокът за кандидатстване за участие в четвъртото издание на националното „Биенале на илюстрацията“, съобщават организаторите.
Форумът приема произведения в две категории – „Реализирани творби“ - външни проекти като илюстрации за книги, реклами, физически продукти, онлайн платформи и др., както и творби, които предстои да видят бял свят, и „Нереализирани творби“ - скици, рисунки, моментни инспирации, анализни илюстрации, дълги разработки и т.н.
Четвъртото издание на биеналето отново няма тема, за да даде възможност на авторите да покажат най-добрите си творби, създадени през последните две години, посочват организаторите. Допълват, че няма ограничения и по отношение на медията и изразните средства, които включват акварел, темпера, пастели, моливи, туш, колаж, дигитални техники, фотография, графика, триизме
Малки пластики на Диана Тончева и пачуърк творби на Агнес Данкова са представени в изложба, подредена в арт център „Къща на художниците“ в Плевен.
Изложбата обединява две на пръв поглед контрастиращи изкуства – при едното в основата му е металът, а в другото е платът, но според авторките творбите им се допълват.
Диана Тончева е познат автор в Плевен. От 2017 г. досега всяка година представя творбите си в самостоятелна или съвместна изложба. В настоящата експозиция показва 21 нови пластики, правени през последната година. Този път нямам тема за разлика от предишни години, сега пластиките са ми най-различни – птици, котки, летящи към небето момичета, отбеляза Тончева.
Не бях си помислила за изложба все още, но Диана ме покани, каза Агнес Данкова. С пачуърк тя се занимава от близо две години.
Изложбата ми няма никаква те
Второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“ ще се състои от 20 до 22 ноември, съобщиха от екипа на сдружението на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", което е организатор на събитието.
Идеята на конкурса е да насърчи индивидуалния талант и да формира музикална общност, в която жанровото многообразие и творчество се ценят. Млади музиканти ще се борят за награди в три конкурсни вечери, в които да покажат най-доброто от своята музика. Събитието ще се състои за втори път тази година, след като през февруари "Музикаутор" и Националният студентски дом възродиха емблематичния форум от 70-те до 90-те години на миналия век, известен още като „Малкия Орфей“ и организиран от българския композитор Панайот Славчев.
В първото издание на конкурса през февруари бяха представени 39 авторски песни, изпълнени както